Vinrundtur i Pfalz – baserat på ett hotell 6 nätter
Pfaltz är Tysklands näst största vinregion, med ett nästan medelhavsliknande klimat och fler soltimmar än de flesta andra regioner i Tyskland. Välkomna till avkopplande cykelturer genom vinfälten, mandelblom, fikonskörd och vinframställning – det här är den solskensrika Pfalzregionen!
Njut av er vistelse på Spa Hotel Bad Dürkheim.
När vill du resa?
Våren
Vår – blommande vinlandskap och milda dagar
Våren är en fantastisk tid att cykla i Pfalz, med blommande fruktträd, gröna vinrankor och behagliga temperaturer. Landskapet känns levande och vägarna är ofta lugna.
Sommar
Sommar – vin, byar och soliga cykeldagar
Sommaren bjuder på långa dagar, sol och ett frodigt vinlandskap. Cykla mellan vingårdar och charmiga byar, stanna för en lunch eller vinprovning och njut av den avslappnade atmosfären.
Höst
Höst – vinfest, skörd och färgsprakande landskap
Hösten är en av de bästa tiderna att uppleva Pfalz på cykel. Vinrankorna skiftar färg, druvorna skördas och många byar fylls av vinfester. Här möts cykling, gastronomi och vin på bästa sätt.

